تمرکز چیست؟ ( قسمت سوم :نکاتی برای تمرکز بهتر )

فشار در اوج خستگی

دقیقا زمانی که حتی یک دقیقه تمرکز بیشتر برای ما به اندازه بلند کردن یک وزنه صد کیلویی سخت و طاقت فرساست، باید این کار را انجام بدهیم! دقیقا چه کاری ؟ قانع کردن خودمان برای تمرکز به مدت پنج دقیقه بیشتر! خواندن یک صفحه بیشتر یا انجام دادن یک کار عقب مانده دیگر یا…
این تمرین برای ورزشکاران و بدنسازان آشنا است زیرا برای تقویت فیزیک بدنی و استقامت از این تکنیک استفاده میشود. پس چرا برای ذهن خود از این شیوه استفاده نکنیم؟ ساختار مغز نیز از همین سیستم پیروی میکند و راه تقویت شدن را پیش میگیرد.
اولویت بندی

“هیچ چیز خسته کننده تر از حس بی پایان یک کار تکمیل نشده در ذهن نیست !”
William James
به جرات میتوانم بگویم که بر اساس تجربی خودم، اولویت بندی شاه کلیدی بود و هست که در تمام مواقعی که ذهنم درگیر است به کمکم می آید و به طرز معجزه آسایی به مانند یک بلدوزر کارها را انجام می دهد! عمل ساده ای که اغلب اوقات انجام نمی دهیم و به قولا کارهایمان بر روی هم تلنبار می شوند.
باز هم تهیه یک لیست از کارهای عقب افتاده به کمک ما می آید.
۱- ابتدا تمام کارهای عقب مانده و تلنبار شده را بر روی یک کاغذ می نویسیم.
۲- به ترتیب اهمیت از بالا به پایین در لیست خود می نویسیم.
۳- از بالا به پایین آغاز کرده و تا پایان هر گزینه، به گزینه بعدی نمی پردازیم!
نوشتن این لیست با دست خود اهمیت بسیاری دارد، قول میدهم اگر به این روش عمل کنید و یک هفته کارهای پشت گوش انداخته خود را به اتمام برسانید، کمک بی نظیری به خود در جهت کاهش استرس و افزایش تمرکز کرده اید!
قرار دادن یک ضرب العجل

.
این تکنیک می تواند مکمل اولویت بندی باشد و به همراه آن به یک میانرو برای عبور از موانع پیش روی تمرکز تبدیل شود.
درست کردن ضرب العجل در موانعی کاربردی و در مواردی مضر است. اگر ما به دقت آن را طراحی کنیم می تواند به راحتی گزینه های بی اهمیت را حذف کرده و تمرکز ما را بر روی کاری که میکنیم قرار دهد. اما اگر در این حین به جای تمرکز بر روی خود مبحث، به مقدار زمانی که باقی مانده است فکر کنیم مطمئنا به استرس ختم شده و تمرکز کاهش می یابد.
بعنوان مثال در چنین مواقعی می توانیم از ساخت ضرب العجل استفاده کنیم :
۱- زمانی که فقط مدت زمان محدودی برای تکمیل یک امر مهم داریم. این امر را به چند ضرب العجل تقسیم میکنیم و در این حین فقط به انجام آنها پرداخته و دور انجام کارهای غیرضروری خط می کشیم.
۲- اگر کارهایتان را زیاد به تعویق میندازید، ضرب العجل های پشت سرهم و کوتاه مدت استفاده کنید و برای انجام هر کدام پاداش و عدم انجام آنها یک تنبیه کوچک درنظر بگیرید.
نتیجه پایانی استفاده از این تکنیک ها، از بین رفتن کارهای تلنبار شده و در نتیجه کاهش استرس است که این کاهش استرس با آزاد کردن مغز از بند کارهای انجام نشده، خود به خود باعث افزایش تمرکز در کارها می شود!

درباره‌ی سید محمد حسن حقایقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *