تمرکز چیست ؟ (قسمت اول)

حتما بارها در طول زندگی خود درگیر از بین بردن حواس پرتی های مختلف حین انجام کاری شدیم. حواس پرتی ها می توانند در حال انجام هرکاری اعم از مطالعه، رانندگی، آشپزی، بازی! و … گریبان گیر ما شوند.

در این سلسله مقالات تمرکز میخواهیم بپردازیم به مبحث تمرکز، چیستی آن و چگونگی بدست آوردن آن.

تمرکز چیست؟

 

تمرکز چیزی جز توانایی ذهن در ازبین بردن ترافیک کارهای ته نشین شده در ذهن نیست. هدف اصلی تمرکز، تکمیل تمام کارهای ناتمامی است که در ابتدا کارهای بسیار کوچکی بوده اند که در اثر عدم انجام، به دیوارهایی شکست ناپذیر در ذهن ما تبدیل شده اند.

فرض کنید که شما باید هر روز ۲۰ تست از یک درس بزنید، اگر در ماه فقط ۱۰ روز از انجام این کار شانه خالی کنید، ۲۰۰ تست عقب مانده اید، حال اگر در حالت استاندارد ۸ درس را برای مطالعه کنکور داشته باشید، در ماه ۱۶۰۰ تست عقب مانده اید. این ۱۶۰۰ تست نه تنها بر روی عملکرد علمی شما تاثیر گذاشته بلکه از لحاظ روانی نیز شما را تحت تاثیرات منفی قرار می دهد. اینجاست که مقوله تمرکز به کمک شما می آید و اگر از آن درست استفاده شود، با صرف مقدار کمی انرژی، از تاثیرات منفی ترافیک های ذهنی جلوگیری می کند.

بر روی چه چیزی میخواهیم تمرکز کنیم؟


از آنجا که بالاتر ذکر کردیم، ما در تمام لحظات زندگی، بصورت مستقیم و غیرمستقیم با تمرکز سر و کار داریم.

بهترین راه حل برای تمرکز کردن نوشتن * اولویت * ها است. اگر در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل شده اید و عملا دور و برتان شلوغ شده است و نمیدانید به کدام کار رسیدگی کنید و هیچ کدام قصد تمام شدن ندارند، آنها را بنویسید! مطمئنا وقتی که تعداد اعمال تکمیل نشده و اهمیت آنها را به ترتیب بدانید، از کار مهم تر آغاز کرده و به تکمیل آنها میپردازید.

نکته کلیدی اولویت سازی تقویمتان نیست، بلکه درست کردن تقویمی از اولیت هایتان است!

تمام انرژی خود را برای آن بگذارید !

 

بعنوان مثال اگر قرار است شما x ساعت در روز مطالعه درسی داشته باشید، وعده ای عصرانه را با دوستان خود سپری کنید، ۳۰ دقیقه ورزش کنید، سریال مورد علاقه خود را تماشا کنید، غذای مورد علاقه خود را درست کنید یا… اولویت اصلی شما کدام است ؟

اگر تمام انرژی خود را برای انجام مهمترین اولویت اختصاص دهید و برنامه ریزی درستی کنید، هرگز تمرکز خود را از دست نمی دهید و می توانید به انجام تمام آنها برسید. اما اگر وقت کافی نداشتید و بین دو کار با اولویت کمتر و بیشتر مانده بودید، مطمئنا کار با اولویت بیشتر را انجام دهید، زیرا اولویت پایینتر را می شود به روزهای بعد موکول کرد، اما دوکار با درجه اولویت بالا در یک روز مطمئنا انرژی بیشتری از شما صرف خواهد کرد!

تایم اوت

 

حتی ورزشکاران حرفه ای هم در میان یک مسابقه بین المللی، مدت زمانی را برای استراحت در اختیار دارند، حال ما می خواهیم دو ساعت متوالی از سخت ترین مطالب درسی را مطالعه کنیم و توقع بازده بالایی از خود داریم ؟

مطالعات نشان می دهند پس از مطالعه یک زمان مشخص، یک استراحت مشخص شده نیز ضروری است. مطالعات پزشکی نشان داده اند که یک شخص عادی توانایی تمرکز کامل بر روی هیچ کار متوالی را بیشتر از یک ساعت و نیم ندارد!

استراحتی که در بین انجام کار تعبیه میکنیم می تواند بلند شدن از پشت میز، نفسی عمیق، بیرون رفتن از اتاق و هوا خوردن، فنجانی چای یا قهوه، یک ساندویچ کوچک، و یا هر چیزی که برای شما جذاب است، باشد. اما دقت کنید که در این زمان استراحت هیچ اطلاعات جدیدی وارد ذهن خود نکنید، شما با بیشترین تمرکز مشغول به کسب اطلاعات بوده اید و الان وقت استراحت ذهن شماست نه خسته کردن دوباره ی آن.

درباره‌ی سید محمد حسن حقایقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *