مایندمپ چیست ؟ ( قسمت اول )

مایند مپ چیست ؟

مایند مپ اولین بار توسط تونی بازان (  Tony Buzan  ) آمریکایی معرفی شد. ایده اولیه مایند مپ از شکل و طرح سلول های مغزی ( نورون ) گرفته شده است که اصلی ترین جنبه مایند مپ برای طبقه بندی داده ها در ذهن است.

مایند مپ یک ابزار فکری است که اگر شخصی توانایی خود را در رسم آن تقویت کند، مطمئنا می تواند در بخش های مختلفی از زندگی خود تغییرات بسیاری ایجاد کند.

مایند مپ کمک بسزایی به آفرینش ایده های خلاقانه، تقویت حافظه، تقویت فردی و صرفه جویی در زمان می کند.

فایده های مایند مپ :

  1. مایند مپ برخلاف خلاصه نویسی های عادی که در امتداد یک خط صاف نوشته می شوند، بصورت چندجهته رسم شده و دارای نظمی خاص برای طبقه بندی است.
  2. اغلب خلاصه نویسی های ساده توسط یک رنگ نوشته می شوند اما مایند مپ با استفاده از دایره گسترده ای از رنگ ها به تقویت مغز انسان کمک می کند و در تقویت حافظه نقش موثری دارد.
  3. در خلاصه نویسی های ساده، فقط از متن استفاده شده و اثری از شکل نیست، اما در مایند مپ، به سادگی میتوان عکس ها و آیکون های مرتبط در هر بخش را رسم و اضافه کرد.
  4. در خلاصه بندی های ساده نظم خاصی ملاحظه نمی شود اما در مایند مپ به راحتی میتوان مطلب مورد نظر را به دسته های کاملا دقیق طبقه بندی کرد.
  5. اطلاعات در خلاصه نویسی های عادی بصورت متوالی و پشت سر هم قرار می گیرند اما در مایندمپ ابعاد مختلفی در اختیار شخص قرار می گیرد.
  6. طبیعتا خلاصه نویسی کردن بر روی خطوط دفتر بسیار محدود کننده است اما استفاده از رنگ های مختلف در چندین جهت مختلف باعث بروز خلاقیت و قوه تخیل می شود.
  7. تفاوت در سازمان بندی اطلاعات

در این قسمت نمونه هایی از مایندمپ های نورونیوم که مربوط به درس زیست شناسی دبیرستان می شوند را مشاهده میکنید :

در قسمت های بعد به طریقه رسم مایند مپ می پردازیم.

درباره‌ی سید محمد حسن حقایقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *